Grindexi külastus
22.mail õnnestus meil osaleda väljasõidul Grindexi tehasesse Riias. Programmis oli tehase külastus, siis uhke lõuna traditsioonilises kohvikus „Lidos“ ja vaba aeg Riia vanalinnas. Ekskursioon Grindexisse oli mõeldud proviisoritele ja farmatseutidele erinevatest Lõuna-Eesti linnade apteekidest ning meie suureks rõõmuks oli seltskonda oodatud ka TÜRSi liikmed.
Läti pealinna jõudes, siirdusime tehasesse. Tuleb kohe täpsustada, et Grindexi pindala on üsna suur. Tehas koosneb paljudest erinevatest osadest, nende hulgas avar ladu, laboratooriumid ja kontorid. Tehas on varustatud kõrgtehnoloogiliste masinetega, kus töötab umbes 900 töötajat, kellest 70% omavad kõrgharidust.
Tänapäeval valmistab Grindexi ettevõte üle 100 erineva ravimi, mis toimivad südame-veresoonkonda, kesknärvisüsteemi, gastrointestinaaltrakti, alandavad valu- ja palavikku ning omavad tsütostaatilist ehk vähivastastast toimet. Veel toodetakse tehases vitamiine, bioaktiivseid lisandeid ja veterinaarravimeid. Turule tulevad mitte ainult valmis ravimvormid, vaid ka tooraine, millega Grindex on näiteks üle 40 aasta juba varustanud erinevaid Jaapani ravimfirmasid. Sellega on Grindex tõestanud oma tooraine kõrget kvaliteeti, sest Jaapani ravimfirmade toodangul on üks huvitav eripära. Nimelt on nende ravimite maksimaalne kõlblikkusaeg 6 aastat, kõigi teiste tootjate puhul on seadusega määratud säilivusajaks 5 aastat.
Grindexis võtsid meid vastu firma esindaja ja ostujuht, kes rääkisid tehase ja firma ajaloost ning struktuurist. Edaspidi näidati meile uusi tooteid. Järgnes tutvustus valmistamisalaga. Vaatasime, kuidas pulbreid kaalutakse ja segatakse, tablettideks pressitakse ja pakendatakse. Ravimite valmistamise põhinõue on steriilsus, seepärast kasutatakse spetsiaalset riided ja kaitsemaske. Meilgi paluti kanda kitleid ja mütse.
Järgmiseks sihiks oli laborite külastamine. Seal nägime juba meile tuttavaid seadmeid nagu spektrofotomeetreid, autoklaave ja kromatograafe, mis olid võrreldes meie instituudi omadega palju suuremat. Analüütiliste ja mikrobioloogia laborite töötajad viivad läbi kvaliteedikontrolli, tehes kindlaks tablettide, lahuste ja pulbrite puhtusastme. Lõpuks, kui ravimid vastavad kõikidele nõuetele, võib ettevõte need haigla- ja jaeapteekidesse edastada.
Ekskursioon oli väga õpetlik ja huvitav kuna saime oma silmadega näha, kuidas ülikoolis omandatud teadmisi rakendatakse praktikas. Veendusime, et ravimite tootmine vajab erakordselt palju täpsust ja vastutust. Uued teadmised jätsid meile ainult positiivseid muljeid ja tugevdasid huvi proviisori eriala omastamiseks. Võime kindlalt öelda, et õpime õiges kohas!
Veel kord soovime tänu avaldada TÜRS-ile suurepärase ja uhke kogemuse eest!
Ksenia Petrova ja Leilika Stepanova
Stud Pharm II.