BaltPharm Forum 2018

13.-15. aprillini toimus Tartus Balti riikide konverents BaltPharm Forum 2018. Sel korral oli pilk suunatud tulevikku ning keskenduti sellele, milline võiks olla 21. sajandi apteek. Ettekannetega esinesid lektorid nii baltikumist kui ka mujalt Euroopast. Iga Balti riik sai ka võimaluse esitleda oma riigi farmaatsia tulevikuvisioone.

 

Tartu Ülikooli tudengite visiooni edastasid kuulajatele TÜRSi liikmed Hanna Keidong ja Taavo Tähtjärv. Oma esitluse tegid nad 14. aprilli konverentsipäeval. Räägiti oma visioonist seoses 21. sajandi apteegiga ning ühtlasi küsiti arvamust ja mõtteid ka publikult. Ühine läbiv idee oli nii-öelda ratastel apteek, mis tähendaks, et proviisor oleks olemas ka tõmbekeskustest eemal elavate inimeste tarbeks. Lisaks võiks patsientide jaoks olla loodud „minikliinik“ ehk paik, kus lisaks ravimite soetamisele oleks võimalik läbi viia lihtsamaid meditsiinilisi protseduure (minikliiniku kasuks erakliiniku ees räägiks odavam hind). Samuti oleks inimesel geenikiip ehk patsiendi info (näiteks, võimalike pärilike haiguste kohta) oleks säilitatav kiibil ning teda oleks lihtsam selle alusel nõustada. Oluliseks peeti ka näost-näkku nõustamist, mis toimuks apteegis privaatses boksis ja sisaldaks endas kõikide ravimite hoolikat läbivaatamist, võimalike koostoimete avastamist ja patsiendile parima lahenduse leidmist.

 

Üldiselt jäi konverentsil kõlama mõte, et apteegiteenuste arendamisel peaks riik valima ühe kindla suuna, mille poole pürgida. Uute teenuste läbiviimiseks läheb kaua aega, nii et parem on teha ühte asja ja väga hästi. Samuti on oluline kolme riigi omavahelise koostöö arendamine, et üheskoos ka suuremaid projekte ning uusi lahendusi ellu viia.

 

Suur tänu Eesti Farmaatsia Seltsile väga arendava konverentsi korraldamise eest! Järgmise korrani!

 

 

Fotod: Reelika Jõgi